Uus üritustesari - Käsikirjaõhtu

Prindi
Lisatud 26 Jaanuar 2018

Käsikirjaõhtute sarja avas Helena Tulve, 7. märtsil tuleb külla Sten Lassmann, et rääkida Heino Elleri käsikirjadest.

Käsitsi kirjutamine on olnud aastasadu ainus muusika üles märkimise viis, kuid täna kasutavad heliloojad noodigraafika loomiseks üha rohkem arvutiprogramme. Seetõttu on käsitsi kirjutatud muusikal eriline aura. Kuidas mõjutavad muutuvad olud heliloomingut ja muusikaloojaid, sellest räägime käsikirjadele pühendatud uues üritustesarjas Käsikirjaõhtu.

Käsikirjaõhtute sarjast

Käsikirjaõhtu toob publiku ette helilooja kõige isiklikuma loomevahendi – käsikirja. Algne teose visand, skeem või kritseldus kasvab pikkamööda helilooja töölaual viimistletud meistritööks. Valmiv käsikiri on igale heliloojale väga intiimne ja isegi püha, sest sinna on kirja saanud kõige värskemad mõtted, ideed ja püüdlused. See teeb käsikirjad isikupäraseks ja kordumatuks.

Valminud käsikiri on sageli esimene teose füüsiline väljendus, milles helilooja on teinud tuhandeid otsuseid üksinda, süvenenult ja suure pühendumisega. Teose noot või partituur annab ennekõike aimu helilooja muusikalistest mõtetest, vahel viitab mõni kõnekas ääremärkus või ootamatu parandus otseselt helilooja sisemaailmas toimuvale loomingulisele heitlusele.

Kahe aasta vältel toob käsikirjaõhtute sari publiku ette enam kui paarikümne eesti helilooja teosed, teiste hulgas Heino Elleri, Lepo Sumera, Veljo Tormise, Eino Tambergi, Kuldar Singi ja Cyrillus Kreegi käsikirjad. Tänastest heliloojatest räägivad oma loomingust Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Tatjana Kozlova-Johannes ja Olav Ehala

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on kokku üle 16 000 käsikirja, mis on loodud eesti heliloojate poolt enam kui saja aasta jooksul. Nendes on talletatud meie muusikalised juured - koorilaul, kammermuusika, esimesed sümfoonilised ja lavateosed. 

Sarja esimene külaline oli helilooja, õppejõud ja nüüdismuusika festivali Eesti Muusika Päevad kunstiline juht Helena Tulve. Tema muusika keskmes on lakkamatu muutumine ja sellega seotud protsessid ajas ja ruumis, energia transformeerumine. Helena Tulve on jäänud truuks traditsioonilisele käsitsi kirjutamisele. 

 

Teine Käsikirjaõhtu toimub 7. märtsil kell 18.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitusesaalis. Heino Elleri 131. sünniaastapäeval räägib tema käsikirjadest Sten Lassmann.

Piletid hinnaga 5 € on müügil enne ürituse algust muuseumi kassas.

Kontaktandmed

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12
10146 Tallinn
 
Info
Tel. 64 46 407
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor