Kogude tutvustus

Prindi
Lisatud 25 Juuli 2013

Muuseumikogude kujunemine

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum sai alguse 1924. aastal – registreeriti Peeter Süda Mälestuse Jäädvustamise Ühing. Peeter Süda helitööde ja noodikogu pärand paigutati Tallinna Eesti Muuseumi juurde Kadrioru lossis, kus 1921. aastal sisustati Peeter Süda tuba ning see jäi avatuks 1926. aastani.

1929. aastast alustati kõikide eesti heliloojate ja muusikategelaste materjalide kogumist, 1931. aastast nime all Muusikamuuseumi Ühing.

1937. aastal asutati Teatrimuuseumi Ühing – eesmärgiks teatrialaste materjalide kogumine.

1933. aastal koliti lõplikult Tallinna Konservatooriumi Assauwe torni, mis on tänaseni muuseumi osa. Muusikamuuseumi pidulik avamine toimus seal 1934. aastal.

1940. aastal Teatrimuuseumi Ühing likvideeriti ja kogud liideti Muusikamuuseumi omadega.

1941. aastal asutatud Teatri- ja Muusikamuuseumisse tuli esimese teatrikoguna näitleja Heino Vaksi teatriajalooliste materjalide kogu, millega sai alguse teatriajalooliste materjalide süstemaatiline kogumine. Vaks alustas kogumistööd juba 20. sajandi esimesel kümnendil eesti näitekirjanduse kogumisega.

1982. aastal avati Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi filiaalina Andres Särevi kortermuuseum, tänase nimega Särevi Teatrituba. Särevite soov oli, et korter jääks ka pärast nende surma kultuuriinimeste kokkusaamiskohaks. Muuseumis on säilinud Särevi töökabinett hinnalise raamatukoguga ja tema käsikirjaline pärand.

Täna asub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi peahoone Müürivahe 12 majas ja Tallinna linnale kuuluvas Assauwe tornis. Siin asuvad ekspositsioonipinnad ja osaliselt hoidlapinnad: muusikaosakonna arhiiv ja esemekogu, teatriosakonna arhiiv, raamatukogu, fotokogu. Alates 2014. aastast asuvad kõik ülejäänud kogud Suur-Sõjamäe 44A maja hoidlaruumides – kunstikogu, muusikainstrumentide kogu, teatri esemekogu, kostüümikogu, nukukogu, mööbel.

Kogumistöös lähtutakse Eesti teatri- ja muusikaajaloost ning tänapäevast. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi jaoks on oluline koguda materjali, mis on seotud valdkonna inimeste ja organisatsioonidega. Kui kogud on jõudnud muuseumisse, toimub esmalt nende läbitöötamine, kogusse vastuvõtt ja kirjeldamine Eesti muuseumide infosüsteemis MuIS. Seejärel on kõigil huvilistel võimalik museaalidega tutvuda.

Rohkem infot: Ann Aaresild, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogumispõhimõtted  

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard