Näitus "Hakiplika unenägu. Grete Saluste autorinukud" ja "Reverbeebi"

Lisatud 28 Märts 2016

 Grete Saluste (s 1984) on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia vilistlane ja töötab Tallinna Linnateatris butafoorina. Lõpetanud dekoraator-butafoori eriala, on ta aastatega sidunud oma loomingu õpitud ametiga. Näitusel võib näha Grete loodud uneloomi, aga ka mitmeid teisi fantaasiarikkaid ja unenäolisi nukke.

 

Grete Saluste: "Uneloomade algus jääb aastasse 2009, kui ostsin oma esimese paki DAS voolimismassi ja hakkasin ajaviiteks voolima erinevaid nägusid. Tegemist oli rohkem meditatiivse tegevusega ja mingit kaugemat sihti esialgu ei olnud. 2010. aastal hakkasin neile ka vatiinist kehasid vormima. Kuna tegemist on hoopis teistsuguse enese häälestamisega kui nukkude meisterdamise puhul, siis on uneloomad jäänud tänaseni stabiilselt n-ö repertuaari.

2013. aastal hakkasin otsima uusi väljundeid ja kuna ma polnud nuku moodi nukku kunagi teinud, siis tundus see huvitav väljakutse ja edasiarendus uneloomade perioodile. Nukunakkuse sain koheselt, sest et iga väikese liigutusega on nuku valmimise protsessis võimalik kogeda tohutult palju kõige sügavamat rõõmu. Hakkasin neid looma vahel lausa paralleelselt ja see võib olla ka põhjuseks, miks mitmed nukud on tüübilt sarnased.

Nii nukke kui uneloomi näen pigem helgete tegelastena, justkui nende endi loodud veidi muinasjutulises ja unenäolises maailmas, igaühe isiklike unistustega. Ma loodan, et nende head mõtted jõuavad vaatajani."

Näitus on avatud Assauwe tornis 22. märtsist juuni lõpuni.

*

Lühikompositsioonidest koosnev projekt “Reverbeebi” on inspireeritud beebide häälitsustest.

Äsja tähistati Eestis Muusika-aastat ja selle käigus koguti 2015. aastal sündinud beebide häälitsusi. Kuna materjal on sedavõrd inspireeriv ja mitmekesine, siis ei jõudnud Liis Viira ja Margo Kõlar “Beebisümfoonias”, mis oli beebihäälte kogumise esimene ajend, kasutada materjali kõiki võimalusi, omadusi ja kunstilisi vaatenurki. See unikaalne materjal andis ainest ka põnevale jätku- ehk järelnoppeprojektile “Reverbeebi”, kuhu paljud heli-, kunsti-, teatri-, kino- ja tekstiloojad ning helidega eksperimenteerijad panustasid paariminutiliste stereokompositsioonidega.

“Reverbeebi” projekt käivitus Eesti Muusika Päevadel 2016 ja seda on võimalik kogeda juuni lõpuni. 

Osalevad Kai Kaljo, Kirke Kangro, Charlie Karniol, Aleksandra Kremenetski, Silver Lepik, Susan Nelson, Iris Oja, Karin Paumer, Siim Skepast, Mirjam Tally
Kuraator Liis Viira

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard