Uus üritustesari - Käsikirjaõhtu

Lisatud 26 Jaanuar 2018

Käsikirjaõhtute sarja teisel kohtumisel 7. märtsil kell 18.00 räägib Sten Lassmann Heino Elleri käsikirjadest.

7. märtsil tähistame ühe Eesti muusika rahvusliku helikeele rajaja, helilooja Heino Elleri sünniaastapäeva Käsikirjaõhtuga, mis toob publiku ette kaks muusikapärli – „Kodumaine viis“ ja sümfooniline poeem „Koit“. Mõlemad käsikirjad on valminud vabariigi loomisaastal 1918, nüüd on huvilistel erakordne võimalus neid saja-aastaseid käsikirju oma silmaga näha.

Heino Elleri käsikirjadest räägib Sten Lassmann, vestlust juhib Kristo Matson.

 

Heino Eller (07.03.1887 Tartu – 16.06.1970 Tallinn)

Heino Elleri loomingus sündis klassikalis-romantilist traditsiooni, modernistlike väljendusvahendeid ja rahvamuusika intonatsioone ühendav rahvuslik helikeel. Elleri "Kodumaine viis" ja sümfooniline pilt "Koit" kõlavad sageli nii Eestis kui ka välisriikides, nad on mõlemad eesti muusika visiitkaardid.

Käsikirjaõhtul toome publiku ette järgmiste teoste käsikirjad:

„Kodumaine viis“
„Koit“
„Tokaata h-moll“
„Episood revolutsiooni ajast“
„Allegro moderato c-moll“
„Ballaad b-moll“

Vaata lisa.

 

Sten Lassmann

Sten Lassmann on Eesti üks silmapaistvamaid pianiste, kes on suure tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui välismaal. Ta on edukalt andnud soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud mitmete orkestrite ees. 

2008. aastast on Sten Lassmann tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias ja aastast 2011 ilmub Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics seeria „Heino Eller – Complete Piano Music”, mille kogupikkuseks on plaanitud 9 CD-plaati.

Plaatide väljaandmist on järjepidevalt toetanud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum.

Sten Lassmann on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi Suur ning Väike Saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi Saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna Kontsertsaal Pekingis.

Sten Lassmann õpetab klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Vaata lisa.

 

Käsikirjaõhtute sari

Käsikirjaõhtu toob publiku ette helilooja kõige isiklikuma loomevahendi – käsikirja. Algne teose visand, skeem või kritseldus kasvab pikkamööda helilooja töölaual viimistletud meistritööks. Valmiv käsikiri on igale heliloojale väga intiimne ja isegi püha, sest sinna on kirja saanud kõige värskemad mõtted, ideed ja püüdlused. See teeb käsikirjad isikupäraseks ja kordumatuks.

Kahe aasta vältel toob käsikirjaõhtute sari publiku ette enam kui paarikümne eesti helilooja teosed, teiste hulgas Lepo Sumera, Veljo Tormise, Eino Tambergi, Kuldar Singi ja Cyrillus Kreegi käsikirjad. Tänastest heliloojatest räägivad oma loomingust Helena Tulve, Tõnu Kõrvits, Tatjana Kozlova-Johannes ja Olav Ehala

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on kokku üle 16 000 käsikirja, mis on loodud eesti heliloojate poolt enam kui saja aasta jooksul. Nendes on talletatud meie muusikalised juured - koorilaul, kammermuusika, esimesed sümfoonilised ja lavateosed. 

 

Piletid hinnaga 5 € on müügil enne ürituse algust muuseumi kassas.

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard