Ansambel OXUS muuseumi hoovis

Lisatud 02 Juuli 2018

Usbeki traditsioonilise klassikalise muusika ansambel OXUS ja eksootiline tantsijanna Umida Ahmedova annavad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi hoovis eksklusiivse kontserdi 15. juulil kell 15.00.

Usbeki traditsioonilist klassikalist muusikat ehk mumtoz'i viljelev kvartett on asutatud aastal 2002, praeguse nime all tuntakse ansamblit viis aastat. 

Oxus on nime saanud mõistatuste ja salapäraga ümbritsetud iidse tsivilisatsiooni järgi, mis mitu tuhat aastat tagasi õitses samanimelise jõe, tänapäeval tuntud kui Amudarja, kallastel.

 

Pilet 5 €.

 

Vihma korral toimub kontsert näitusesaalis 3. korrusel.

Enne või pärast kontserti saab külastada muuseumi püsinäitust „Lood ja laulud“ ning ajutisi näitusi „Pühad käsikirjad“ ja „Tantsides vabaks“.

 

OXUS on: 

Azamat Ergašev - nei, doira

Ziodžon Changi - tšang

Šavkat Matiakubov - vokaal, tanbur, doira, dutar, surnaa, košnei, bulaman 

Husniddin Ato - ud, tšang-kobuz, kairak

Nelja muusikut seob Taškendi Riiklik Konservatoorium. Laulja-multiinstrumentalist Šavkat Matiakubov on põline pealinlane ja juba aastaid õppejõud konservatooriumis. Ühtlasi on ta nimekas tegevmuusik, keda on kuuldud-nähtud soleerimas ka world jazz koosseisudes. Ansambli asutaja ning samuti "pärimusmuusika" magister, Husniddin Ato, jõudis muusika juurde läbi Buhhaara kunstikooli. Täna on ta üks usbeki traditsioonilise klassikalise muusika olulisemaid propageerijaid nii kodumaal kui kaugemal, kuuludes ka riigi suurima, Samarkandi muusikafestivali korraldusmeeskonda. Azamat Ergašev alustas pilliõpinguid Samarkandi ning Ziodžon ‘Changi’ Ruzimov Fergana muusikakoolis. Peale konservatooriumi lõpetamist said noormeestest Usbekistani ühe esinduslikuma rahvamuusikaansambli NAVBAHOR liikmed.

Kôik muusikud on erinevate konkursside laureaadid ja esinenud paljudes maailma riikides erinevate orkestrite koosseisudes.

Kogenud kvartett valdab Usbekistani mitmetest piirkondadest pärit rahvamuusikat, kuid  eriline koht repertuaaris kuulub šašmakaami pärandile. See on nõudlik kunst mitte ainult esitajale, vaid eeldab vaimset ärksust ja tähelepanelikku kõrva ka kuulajalt.

ŠAŠMAKAAM (shash maqam, pärsia keeles 'kuus laadi') on unikaalne kunst, mis on levinud tänase Usbekistani ja Tadžikistani aladel, kunagi tuntud kui Mâwarâ al-nahr ehk "maa teiselpool jõge" vôi Transoksaania, "Oxuse-tagune maa". See kompleksne, rangetele reeglitele allutatud muusikaline distsipliin, mida meistrid on oma õpilastele edasi andnud mitme sajandi vältel, kujunes välja Siiditee hiilgeaegadel erinevate Idamaa kultuuride ristteedel, eelkõige Buhhaaras 17-19. sajandil. Šašmakaam’i olulisemad mõjutajad on pärsia, juudi, araabia ning Kesk-Aasia nomaadide kultuurid, kuid selle juured ulatuvad islami-eelsesse aega. Šašmakaam’i areng ei ole vaadeldav mitte üksnes musikoloogia, vaid ka teaduse, kirjanduse ja filosoofia, sealhulgas sufismi kontekstis. See klassikalisel ülistusluulel põhinev vokaal-instrumentaalne muusika kõlas valitsejate õukondades ning intellektuaalide salongides. 

Šašmakaam kuulub UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja paljude teiste maailma kultuuripärlitega. Usbekistanis eristatakse Horezmi, Buhhaara, Samarkandi ning Fergana-Tashkendi šašmakaami, millest ansambel OXUS toob kuulaja ette valiku.

 

Muusikalisi näiteid: 

- “Gul faslidur” (katkend shashmaqomist, muusika Sharif Akromov, sõnad Hamid Olimjon)

- "Tasnifi”  (katkend shashmaqomist, Garuni Navo)

- "Nasri Uzzol" (katkend shashmaqomist, gazal Navoi)

- "Topmadim" (trad. muusika, gazal Navoi)

- "Qoldimu” (muusika Imomjon Ikromov, gazal Bobur)

- "O'zbek valsi” (muusika Fahriddin Sodikov)

- "Ey do'st” (muusika Abduhošim Ismoilov, sõnad Atoi; arranžeerinud OXUS)

 

Sitora Siyoeva, tants

 

Sitora Sijojeva on lõpetanud Taškendi Riikliku Rahvatantsu ja Koreograafia Kõrgkooli rahvatantsu eriala 2017. aastal, kuid juba kolm aastat tantsib ta riiklikus pärimustantsu ja -laulu ansamblis "Navbahor", kus ta on üks põhitrupi solistidest. Sitora on esinenud tantsufestivalidel Indias, Hiinas, Türkmenistanis, Kõrgõzstanis ja Venemaal. Tema kavas leidub tantse paljude Usbekistani piirkondade, näiteks Taškendi, Buhhaara, Horezmi, Fergana ja Sõrhandarja pärandist.

 

Korraldavad Muuilmamuusika ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum.

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard