Käsikirjaõhtu IV - Tõnu Kõrvits

Lisatud 31 August 2018

20. septembril kell 17.00 toimub püsinäitusesaalis neljas Käsikirjaõhtu, oma loomingust räägib helilooja Tõnu Kõrvits.

Käsikirjaõhtul näitab Tõnu Kõrvits oma teoste käsikirju ja räägib nende kirjutamise protsessist, muusika loomisest laiemalt ja veel paljust muust.

Tõnu Kõrvitsaga vestleb Kristo Matson.

Pilet üritusele 5 eurot.

 

Tõnu Kõrvitsa mitmekesine looming hõlmab kõiki traditsioonilisi muusikažanre alates orkestriteostest, instrumentaalansamblitest ja teostest soolopillidele ning lõpetades koorimuusika, soololaulude ja ooperitega. Ta alustas komponeerimist 1990. aastatel selliste neoromantiliste teostega nagu "Inimesele, kelle silmis helkis Põhjanaela sära" (1993) kammerorkestrile, "Pikk hüvastijätt" (1993) kitarrile ja klaverile, "Vihmalinnu kodu" (1996) instrumentaalansamblile.

Kõrvitsa teoseid on esitanud kõik eesti tähtsamad interpreedid ja kollektiivid, seahulgas Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Tallinn Sinfonietta, Nyyd Ensemble, saksofonikvartett SaxEst, dirigendid Neeme Järvi, Olari Elts, Anu Tali, Tõnu Kaljuste, Risto Joost, Arvo Volmer, Paul Mägi, Vello Pähn, Lilyan Kaiv ja Erki Pehk.

Samuti on tema teoseid mänginud ka paljud välisriikide kollektiivid, näiteks BBC Sümfooniaorkester, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester, Britten Sinfonia, Macao Sümfooniaorkester, Põhjamaade Sümfooniaorkester, Bilkenti Sümfooniaorkester, Adelaide’i Sümfooniaorkester, Tirooli Sümfooniaorkester , Moskva kammerorkester "Aastaajad", Ohio Põhja Ülikooli sümfooniaorkester, Ferenz Liszti Kammerorkester, Malmö Muusikaakadeemia sümfooniaorkester jpt.

Käesoleva aasta augustis pälvis Kõrvits Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Heliloojate Liidu algatatud Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia.

 

Käsikirjaõhtute sari

Käsikirjaõhtu toob publiku ette helilooja kõige isiklikuma loomevahendi – käsikirja. Algne teose visand, skeem või kritseldus kasvab pikkamööda helilooja töölaual viimistletud meistritööks. Valmiv käsikiri on igale heliloojale väga intiimne ja isegi püha, sest sinna on kirja saanud kõige värskemad mõtted, ideed ja püüdlused. See teeb käsikirjad isikupäraseks ja kordumatuks.

Kahe aasta jooksul toob käsikirjaõhtute sari publiku ette enam kui paarikümne eesti helilooja teosed, teiste hulgas Heino Elleri, Lepo Sumera, Veljo Tormise, Eino Tambergi, Kuldar Singi ja Cyrillus Kreegi käsikirjad. Tänastest heliloojatest on oma loomingust rääkinud Helena Tulve ja Tatjana Kozlova-Johannes, tulekul on kohtumine Olav Ehalaga

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogus on üle 13 000 heliteose käsikirja, koos uusversioonide, parandatud ja lõpetamata variantidega ulatub hulk üle 20 000. Nendes eesti heliloojate enam kui saja aasta jooksul loodud käsikirjades on talletatud meie muusikalised juured - koorilaul, kammermuusika, esimesed sümfoonilised ja lavateosed. 

 

Tulekul:

31. oktoobril kell 17.00 Olav Ehala

15. novembril kell 17.00 Erkki-Sven Tüür

 

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard