Johannes ja Peeter Parikase fotode esitamine

Lisatud 16 November 2018

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ja Fotomuuseumi koostöönäitus vendade Parikaste pildistatud portreedest on avatud Rahvusooper Estonia esimese rõdu galeriis. Näituse nimeks sai „Vendade Parikaste fotode esitamine“. Näitusel on väljas 15 portreed, millest enamusel on kujutatud Estoniaga seotud inimesi: näitlejaid, lauljaid, tantsijaid ja lavastajaid. Fotod on suurendatud 2018. aasta suvel Nõmme Fotoklubis negatiividest, mis on pildistatud aastatel 1908-1948.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi fotokogus leidub 9500 klaasnegatiivi, mille autoriks on märgitud Fotoateljee Parikas, suurem osa neist on leitav muuseumide infosüsteemist MuIS. Parikase klaasnegatiivide digiteerimine ja kirjeldamine on viimastel aastatel olnud muuseumi fotokogu üheks suuremaks töölõiguks.

Näituse keskseks ideeks on esitada fotograafidest vendade klaasnegatiive analoogselt sellele, kuidas tõlgendaks dirigent helilooja käsikirjalist algmaterjali uue ettekande loomisel – klaasnegatiiv kui partituur ja hõbeželatiinprint kui foto esitus. Näitusele said valitud just väga ilusad ja maalilised portreed – pildid, mis on 20. sajandi Eesti fotograafia kõige esinduslikum osa.

 

Fotograafidest vennad

25. oktoobril 1910. aastal andis Eestimaa kuberner vendadele loa fotoateljee avamiseks Tallinnas aadressil Kuninga 1. Ateljee loomisel ostsid vennad Parikased endise kojafotograafi Spindleri ülesvõtted ja aja möödudes veel mitmete teistegi piltnike negatiivikogud koos avaldamisõigusega. Kui mõnes kogus leidub enne 1910. aastat dateeritud negatiiv, mille autoriks on märgitud „Parikas“, siis on tegemist just vendade ostetud negatiiviga.

Fotograafina oli elava loomuga Peeter portreteerija ja Johannes-Georg dokumentalist. Johannes-Georg pidas portreteerimist vastuvõetamatuks ning seetõttu võib arvata, et kõik Foto Parikase ettevõttes tehtud portreed on Peetri või ateljee assistentide pildistatud. Johannes-Georg jäädvustas süstemaatiliselt inimeste eluolu, arhitektuuri ja maastikke, näitusel esitatud portreedega puutus Johannes Georg kokku vaid pimikus. Niiviisi üksteist täiendades jäädvustasid vennad Eesti elu erinevaid tahke ajavahemikus 1910-1940 ja ainuüksi portreid on Parikaste negatiivide hulgas enam kui 20 000.

Kogu Parikaste fotoateljee pärand oleks võinud hävida 9. märtsil 1944. aastal, kui Tallinna pommitamise käigus süttis ka vendade Kuninga tänava ateljee. Johannesel õnnestus aga pärast esimest pommitamislainet negatiivid põlevast majast välja toimetada. 1944. aastal põgenes Peeter paadiga Rootsi ja töötas pärast sõda Drottningholmi Lossiteatri muuseumi fotolaborandina.

 

Näitus „Vendade Parikaste fotode esitamine“ on avatud Estonia esimese rõdu galeriis 2018. aasta lõpuni.

Koostajad Tanel Verk (Fotomuuseum) ja Mart Laul (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum).

 

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard