Muusikainstrumentide hoidla renoveerimine ja avamine

Lisatud 20 November 2018

29. septembril avasime renoveeritud muusikainstrumentide hoidla - esimest korda Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ajaloos on kõik muusikainstrumendid hoiul ühes ruumis ja heades tingimustes. Avaüritusest võtsid osa Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Mirjam Rääbis, orelimeister Hardo Kriisa, kunstnik Rait Prääts ja graafik Sirje Eelma, helilooja Liis Viira, organist Ene Salumäe ja hulgaliselt külalisi.

Hoidla avaürituseks jõudis muuseumisse tagasi Hardo Kriisa restaureeritud Terkmanni koduorel. Pilli kõla ja mänguvõimaluste tutvustamiseks kõlas esmaettekandes helilooja Liis Viira teos „Valsiepisood“. Minikontserdile eelnes orelimeistri Hardo Kriisa ülevaade pilli restaureerimisest, muuhulgas selgus, et pillil on mitmeid osasid, kus materjale on taaskasutatud. Näiteks leidub pilli sees vana kapiuks, nahkrihmad ja mõningaid detaile teistest pillidest. Pilli restaureerimine sai teoks eraannetaja kaasabil. 

Hoidla ülesehitustöödest ning pillide pildistamisest rääkis muusikaosakonna juhataja Kristo Matson. Peale pillide ja hoidlaga tutvumist said külalised vaadata Sirje Eelma dokumentaalfilmi „Pärnu Eliisabeti kiriku oreli valmimise lugu“, mille juhatasid sisse orelimeister Hardo Kriisa ja vitraaži autor Rait Prääts

 

Muusikainstrumentide kogu

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi muusikainstrumentide kogu (Mi-kogu) sai alguse 1933. aastal. Muusikainstrumentide esimeseks hoiukohaks oli muuseumi hoone Müürivahe tänaval, kuid aja jooksul kogu kasvas ja pillidele tuli otsida lisapindu mujalt. Näiteks on pille hoitud Tallinna laululava all, kus toimunud veeuputuses paljud instrumendid hävisid. Päästetud pillid koliti Lasnamäele 3-toalisesse korterisse, kuid keskküte ei mõjunud pillidele hästi. Järgmises kohas, Eesti Rahvusraamatukogus olid tingimused veidi paremad, aga siiski väga kitsad. 

2010. aastal kolis muuseum pillikogu Eesti Hoiuraamatukogu ruumidesse Suur-Sõjamäe tänaval, kus pille hoiustati mitmes ruumis, mistõttu oli häid hoiutingimusi keeruline tagada. 2017. aastal õnnestus kõik pillid paigutada ühte hoidlasse.

Hoidlaruumis tehti remont- ja korrastustöid, paigaldati riiulid ja loodi sobivad kliimatingimused. Kõik instrumendid on puhastatud ja paigutatud oma kohale vastavalt pilli tüübile, mõõtmetele ja hoiustamisvõimalustele. Hoidla on üles ehitatud nii, et pillid oleksid võimalikult hästi vaadeldavad ja hoidlas saaks teha ekskursioone.

Kõik pillid on pildistatud, muuseumide infosüsteemis muis.ee on kättesaadavad pildid (nii tervikvaated kui ka pillide erinevad detailid) ja esmane info (detailne otsing ACR = ETMM, KT=Mi).

Kogus on üle 800 instrumendi, sealhulgas ligikaudu 70 klaverit, 20 harmooniumit ja koduorelit, lisaks suur hulk rahvapille.

 

Muusikainstrumentide hoidla külastus

Korraldame hoidlasse ekskursioone gruppidele, muusikaosakonna juhataja Kristo Matson räägib hoidlast, pillidest ja muust seonduvast.

Ekskursiooni hind on 3 € inimese kohta, grupi suurus 10-30 inimest. Kestus 60 minutit.

Hoidla asub aadressil Suur-Sõjamäe 44a, Tallinn.

Broneerimine telefonil 644 2132 või aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. .

 

Muusikainstrumentide hoidla avaüritus 29. septembril 2018. Foto Mart Laul

Hardo Kriisa, Rait Prääts, Ene Salumäe ja Liis Viira. Foto Mart Laul

Muusikainstrumentide hoidla. Foto Mart Laul

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard