Rändnäitused

Prindi
Lisatud 25 Juuli 2013

Rändnäituste laenutamine on näituste värskendamise eesmärgil tasuline - kahekuuse laenuperioodi eest tuleb tasuda 25€ + km.

Meie näitused koosnevad reeglina 24 stendist mõõtmetega 90X90cm.

Arvo Pärt – tuntud ja tundmatu

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi 2005. aastal valmistatud näitus „Arvo Pärt – tuntud ja tundmatu“ on saanud helilooja 80. sünnipäeva aastal täiendusi ja uue ilme. Helilooja elu ja loomingut tutvustava näituse uuendamisel on kasutatud materjale ka Arvo Pärdi Keskuse arhiivist. 

Arvo Pärt sündis Paides 11. septembril 1935. Tulevase helilooja lapsepõlv ja kooliaastad möödusid aga Rakveres, kust said alguse esimesed kokkupuuted muusikaga. Tema heliloojaks kujunemisel mängis olulist osa Tallinna konservatooriumi ja kompositsiooniõpetaja Heino Eller. Nagu mitmed tollases Nõukogude Liidus, sealhulgas Eestis 1960-ndatel tegutsenud noored heliloojad, pühendus ka Pärt neil aastail avangardistlikus laadis otsingutele. Vahepeal aastaid vaikinud ja loomingulistes otsingutes vaevelnud helilooja jõudis 1970-ndate teisel poolel välja täiesti uudse stiilini, mille nimetas tintinnabuli’ks. Kuid Pärdi avangardistlike teoste pinnalt alguse saanud konflikt võimu ja vaimu vahel jõudis kulminatsiooni 1980. aastal, kui Pärtidel soovitati Eestist lahkuda. Uueks koduks sai peagi Berliin, kus loominguline mõte võis vabalt areneda. Jäänud siiani oma tintinnabuli stiili juurde on Pärt seda pidevalt edasiarendanud ja loonud selles ka suurteoseid, mida mängitakse kõikjal üle maailma. Õnneks on ajalugu teinud vahepeal pöörde ja nüüd on heliloojal võimalik taas kodumaal viibida ning siin ka oma muusikat kuulata. Näitus käsitleb neid ja paljusid teisi teemasid Arvo Pärdi elus ja loomingus. Samuti on lisatud olulisemad ja värskemad sündmused viimase 10 aasta jooksul nagu näiteks Pärdile pühendatud festivalid ja kontserdid üle maailma, Jaapani Kunstiühingu kultuuripreemia (2014), Robert Wilsoni lavastus „Aadama passioon“ Noblessneris (2015), uus Arvo Pärdi Keskus (2018) ning palju muud. 

Koostajad: Alo Põldmäe, Inna Kivi, Ene Kuljus, Tiiu Tosso, Kristiina Kiis
Kujundajad: Jaan Jagomägi ja Gunnar Kurusk
Näitus koosneb 13 stendist, ühe stendi mõõduks on 90x90 cm. Materjal 5mm PVC plaat, ülesmises stendiservas on 2 öösi, mille abil stendi riputada. 

ap1.jpg

Hugo Lepnurme juubelinäitus. Muusika. Orelid. Aated

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum tähistas Hugo Lepnurme aastat näitusega selle mehe elust, kes läbi okupatsiooniperioodi suutis ühte Eesti muusikavaldkonda säilitada ja edasi arendada. Näitus „Muusika. Orelid. Aated. Hugo Lepnurm 100“ võtab luubi alla tema heliloomingu, pedagoogitöö, orelitega seotud tegevuse, pereelu. Lõpetuseks jõuame välja selleni, missugune on tema kultuuriline jalajälg tänapäevases Eestis. Eestis pole just väga palju muusika suurkujusid, kelle pärand on nii suur, et sellega tegelevad üheaegselt mitmed muusikaorganisatsioonid ja -seltsid üle Eesti.

Muusika. Orelid. Aated. Hugo Lepnurm 100

Näituse koostajad: Ene Salumäe, Ene Kuljus, Risto Lehiste
Näituse kujundaja: Kadi Pajupuu

Näitus koosneb 10 stendist, ühe stendi mõõduks on 90x90cm. Materjal 5mm PVC plaat, ülemises stendiservas on 2 öösi, mille abil saab stendi riputada.

 

Heino Eller. Elu ja looming

Rikkaliku fotomaterjaliga näitus kajastab helilooja päritolu, lapsepõlve ja õpinguaastaid Eestis ning Peterburis, tähtsamate teoste sündi ja nende esitajaid, Elleri pedagoogilist tegevust ja tema koolkonda, abikaasasid Annat ning Ellut, välisreise, suvepuhkusi ning helilooja mälestuse jäädvustamist.

eller130.png

Klassikud — Eino Tamberg, Veljo Tormis, Arvo Pärt

Eino Tamberg, Veljo Tormis ja Arvo Pärt on nüüdismuusika klassikud, kes jõudsid loomingulisse õitseaega Nõukogude Eestis, kuid kel lapsepõlv möödus “Eesti ajas”. Nende teed muusikas on erineva rütmi ja tempoga, nende muusika kõneleb erinevas “keeles”, kui kõiki kolme ühendab oraatori, loitsija või jutlustaja kirglik kõneviis, püüdlemine suurte tähenduste poole – omadused, mis sugugi samavõrra võimsalt ei tulnud esile sõjajärgsete põlvkondade loomingus.

Klassikud — E. Tamberg, V. Tormis, A. Pärt

Seni laulad kuni oled noor. Hendrik Krumm 75

Näitus annab ülevaate laulja juurtest – Saaremaa, kust laulja pärit, vanematest, kooliteest Leisis. Samuti muusikaõpingutest konservatooriumis Aleksander Arderi klassis, ning loometeest, kus algul mängis suurt rolli lavastaja Paul Mägi, samuti dirigent Priit Nigula.

Seni laulad kuni oled noor

11 Pansot. Voldemar Panso 90

Näitus-koomiks tutvustab suure teatrimehe erinevaid külgi kergelt ja humoorikalt, lähtudes Panso päikselisest ja naerurikkast loomusest.

11 Pansot. Voldemar Panso 90

Lapsepõlvelood

Eesti näitlejate ja muusikute lapsepõlvemälestused ja -unistused läbi aegade.

Lapsepõlvelood

Muuseumi aardeid. Haruldused Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogus

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi varamu, mida on hoole ja armastusega täidetud pea üheksakümmend aastat, sisaldab mitmekülgselt Eesti teatri- ja muusikaelu kajastavaid materjale, sealhulgas ka haruldusi. Aareteks, millest vaid väike osa selles näituses kajastamist leiab, on nii esemed, inimesed kui ka sündmused.

Muuseumi aardeid. Haruldused Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogus

eesti=ballett

Eesti algupärast balletiloomingut tutvustav näitus alates „Kratist” kuni tänapäevani. Kuigi paljude inimeste jaoks tähendab ballett eelkõige Tšaikovski surematut „Luikede järve”, siis käesolev näitus otsib suure maailma balletivaramu hulgast eesti oma rahvuslikku tantsukunsti.

eesti=ballett

Roman Toi 100

ROMAN TOI 100

Ühe tegusa inimese sajandipikkust elu ei saa kokku võtta ühe näitusega. Antud näitust tuleks piltlikult vaadata kui vitraaži – kokku pandud erineva värvi ja kujuga kildudest, millest valguse läbimisel tekib uus kujutis. Roman Toi on legend, kes ei vaja tutvustamist väliseestlastele Kanadas. Küll aga võiksid kodueestlased selle mehe tegudest rohkem teada, nii kultuuriloo kui ka huvitava ja inspireeriva eluloo aspektist. Inspiratsioon – just seda ta meile on ja loodame, et see näitus inspireerib teisigi. Igat stendi kaunistab Roman Toi sõrmejäljega logo ja autogramm. „Roman Toi 100“ on valminud koostöös Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Estonian Studies Centre/VEMU (Väliseesti Muuseum) Torontos. 

Näitus koosneb 20 stendist, mõõtmetega 90x90cm, ülemises stendiservas on 2 öösi, mille abil stendi riputada.

Kuraator: Mihkel Roolaid
Kujundaja: Laura Kõiv
Projektijuhid: Kristiina Kiis, Piret Noorhani
Konsultant: Ene Kuljus
Tõlge inglise keelde: Marika Mayfield
Täname: Ajakiri Eesti Kirik, Eesti Filmiarhiiv, Ene Salumäe, Herder-Institut, Madis Mikkor,  Mart Laul, Korp! Vironia, Ants Toi, SYS Print
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed ehk MISA

Poster_Toi.jpg

 

Kui soovite Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitust oma asutuses eksponeerida, siis palun võtke ühendust Kristo Matsoniga aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. .

Kontakt

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, 10146 Tallinn
Infotelefon 6442 132
info(at)tmm.ee

Külastusinfo

Ekspositsioon on avatud: T-P kell 10.00 - 18.00
Arhiivid on avatud: T-R kell 10.00 - 17.00
Infotelefon: +372 6 44 64 07
 
Piletite müük lõpetatakse pool tundi enne muuseumi sulgemist

 

Juriidiline info

SA Eesti Ajaloomuuseum
Registrikood 90014603
Pirita tee 56, 10127 Tallinn 

Sotsiaalmeedia

Meie kanalMeie kanal Instagram Read reviews on TripAdvisor TallinnCard